www.pawpeds.com www.pawpeds.com www.pawpeds.com

Naša filozofia

  • Mačky, kocúri a mačiatka sú naši priatelia a spoločníci.
  • Zdravie, zdravie, zdravie ...
  • Dôležité je mať chovateľský program založený na znalostiach genetiky.
  • Chovné mačky a kocúri by mali najskôr dosiahnuť chovateľské úspechy a až potom ich zaradíme do chovu. Do chovu patria len tí NAJ jedinci.
  • Cieľom premysleného chovu je odchovávať lepšie mačiatka ako boli ich rodičia.


Mačičky žijú s nami v byte, alebo správnejšie "dovolia nám" žiť s nimi v byte. V našej chovateľskej stanici odchovávame mačiatka výhradne s preukazom pôvodu, zdravé, hravé, s vyrovnanou povahou (občas - rovnako ako u detí) a vo výbornej kondícii. Aj napriek tomu, že máme pomerne veľkú skupinu ragdollov, nie sme "veľkochov mačiatok" a nikdy sa ním nestaneme. Mačiatka dopredu plánujeme na dlhé obdobie tak, aby sme dokázali každému poskytnúť perfektnú starostlivosť a more lásky. Našou prioritou nie je produkovať zástupy mačiatok, ale mať mačiatka, ktoré budú perfektne socializované, milé, prítulné - jednoducho mať mačiatka "ragdollov", ktoré si takéto pomenovanie zaslúžia bez ohľadu na to, či z nich budú maznáčikovia alebo chovné jedince. Sú to predovšetkým naši priatelia, naše deti a preto pre nich vždy hľadáme len tú najlepšiu starostlivosť u nových majiteľov. CHS Little Blessings *SK si vyhradzuje právo odmietnuť predaj mačiatka. Mačiatka nikdy nepredávame do klietkových chovov.

V zmysle tejto našej filozofie sme si vybrali aj názov chovateľskej stanice. Little Blessings v preklade znamená Maličké požehnanie, alebo aj Maličké zlatíčko. Všetky maše mačičky, kocúri aj mačiatka takýmto požehnaním pre nás sú a dúfame, že požehnaním budú aj vo svojich nových domovoch. Celým svojim srdiečkom budú šíriť lásku, nádej a vieru. Slovo "Little" v názve našej chovateľskej stanice zdôrazňuje, že sa venujeme chovu jedného z najväčších plemien mačiek :-) Mačičky ragdollov majú v dospelosti 4-6 kg, kocúrikovia až do 7 kg.

GIC Abbe Bambin de Villia

Ak zvažujete kúpu mačiatka, najskôr si premyslite Vaše priority. Ak hľadáte mačiatko - domáceho maznáčika, asi najdôležitejšia bude pre vás povaha, farba a až potom ďalšie exteriérové znaky. Každé mačiatko je iné, je to samostatná osobnosť a je dobré dať na prvý dojem, ktoré vo Vás mačiatko vyvolá. Niektoré mačiatka sú samostatné osobnosti - ako naša Ebinka, iné sú priateľskí spoločníci - ako Yamaha, alebo klauni - ako Idefix. Hľadajte také, ktoré bude požehnaním pre Vašu rodinu ... Niekoľko dôvodov, či už citových alebo rozumových, prečo si vybrať práve našu chovateľskú stanicu nájdete aj na samostatnej stránke venovanej tejto téme.

Našou prioritou je vychovávať zdravé mačiatka a tak pravidelne navštevujeme nášho veterinára. Riadime sa zásadou, že radšej dva krát navštíviť veterinára, ako niečo zanedbať. Naším veterinárom je p. doktor Švihran (Bratislava, veterinárna klinika Jarovce), ktorý si už za tie roky vybudoval priateľský vzťah so všetkými našimi nezbedníkmi a tak návštevy u "nášho" pána doktora mačičky berú ako bežnú návštevu, nie sú stresované. Dôležitý je aj prístup nášho pána doktora - MILUJE mačky (to je jedna z najdôležitejších podmienok), odborne sa neustále vzdeláva (má chuť a ochotu vám podrobne vysvetliť problém riešený u vášho zvieraťa), má perfektné vybavenie kliniky. Ak hľadáte dobrého veterinára, môžeme ho len doporučiť. Samozrejmosťou sú preto všetky očkovania, odčervenie, pet pass a mikročip.

Čo sa týka stravy snažíme sa dať našim mačkám len to najlepšie, preto dávame prednosť kvalitnej strave - špičkovým krmivám Royal Canin, občas papáme aj Nature Best od Hills a krmivo Trainner. V rámci konzerv dávame jednoznačne prednosť čistému kuraciemu mäsu - Porta 21, Applaws, Cosma, Cosma Thai potom nasleduje Animonda Vom Feinsten, Grau a Nature Best a potravinové doplnky Gimpet. Niektoré mačičky milujú aj surové premrazené kuracie prsia. Občas sú naše mačičky ochotné zjesť aj uvarené kuracie mäso.

Nebol to náš výber, mačičky si mohli vybrať zo všetkých dostupných krmív na trhu a toto bola ich voľba.

GIC Lenitas Idefix

V našej chovnej stanici dodržiavame isté priority a snažíme sa vytvoriť vlastný chovateľský program na základe znalosti genetiky našich Ragdollov. Zamerali sme sa na tzv. diluted farby, t.j. mačky a kocúrov, ktoré majú vo svojom genetickom kóde dve malé písmenká dd. Jednoduchšie povedané, zamerali sme sa na SVETLÉ farby u ragdollov. V našej chovateľskej stanici nájdete preto len farby Blue, Lilac a Cream a ich kombinácie. Výnimkou je len Olivia, ktorá má dva čokoládové gény bb ale len jeden dilutovaný - Dd. Vzhľadovo však aj v prípade čokolády ide o svetlého ragdolla. Na rozdiel od iných chovateľkých staníc nechováme najrozšírenejšie sfarbenie ragdolíkov - seal (tmavo-hnedá až čierna farba). Chovateľských staníc s týmto programom je dosť veľa, pretože ide o najrozšírenie sfarbenie, najjednoduchšie z chovateľského hľadiska a takéto mačičky skutočne nájdete takmer v každej CHS. Ale aj v tomto prípade bohužiaľ platí, že kvalita týchto zvierat veľmi závisí od chovateľskej stanice. Na druhej strane lilových a čokoládových ragdolíkov dokážete v Čechách a na Slovensku spočítať na prstoch vašich rúk.

Olivia Abayomis

My aj naše mačičky chceme byť jedineční. Nie je to jednoduché, v praxi to znamená, že na vašu novú mačičku/kocúrika čakáte niekoľko rokov, kým sa narodí taká, po akej túžite a musíte za ňou cestovať 1500 a viac kilometrov. Nestačí si zájsť ku priateľom do susedného mesta a doviezť si ďalší nový prírastok. Ak takéto zvieratá chcete mať, musíte sa za nimi vypraviť najčastejšie na sever (Nemecko, Dánsko, Fínsko, Švédsko) alebo do USA. Vyžaduje to aj dlhodobú komunikáciu s chovateľskými stanicami krížom-krážom cez celú Európu - aby ste sa dozvedeli, že zaujímavé mačiatko sa práve narodilo vo Švédsku, alebo v Taliansku a že nový čokoládový kocúr bol dovezený z Honkongu do Švédska.... Vy potom sledujete ostatné chovateľské stanice a čakáte, čo krásne sa kde narodí a ako sa ktorému zvieraťu darí. Samozrejme, že ostatné chovateľské stanice sledujú pod drobnohľadom zase vás. A jedného krásneho dňa sa mailom dozviete, že vaša nová hviezda vás "snáď" čaká vo Fínsku (Nórsku, Švédsku...), uvidíte jej fotografie a s podivným plameňom v očiach odkráčate do zeme-nezeme za ňou. Ale jednoznačne najkrajší pocit zažijete vtedy, ked sa vám váš nový objav zavŕta hlavičkou pod pazuchu, alebo vás obíjme labkami a sladko začne vrnieť a priasť. Vtedy nie je podstatné, že v genetickom kóde má bb alebo dd alebo Aa a že na výstavy bude chodiť len víťaziť. Dôležitý je ten ružový jazýček, ktorý vás oblizne zo samej lásky.

Naša prvá mačička bola Abbé Bambin de Villia - Ebinka, pri výbere ktorej hralo dôležitú úlohu aj jej sfarbenie. Modrá farba, ktorá vzniká "zriedením" sealovej, nás oslovila už na začiatku. Vtedy sme ešte nevedeli takmer nič o genetike, dbali sme len na to, aby mačička zodpovedala štandardom. Potom pribudla maináčka Yamaha - to je ale samostaný príbeh. Ebinke sme neskôr našli aj priateľa "na dlhé zimné večery" v CHS Merki *CZ - SC Attilu Magic Merki *CZ, ktorý je krémový (je otcom nášho vrhu E). Z Nemecka z chovnej stanice Lenitas sme priviezli nášho lilového lynxového kocúrika Idefixa Lenitas - bol to prvý lilový lynxový colorpoint tu na Slovensku (a zostal aj jediný). Potom pribudla do našej svorky pribudla naša Emma, ktorú sme si ponechali z nášho vrhu E - je modro-krémová. Po dlhom čakaní sme si "vybojovali" dve mačičky z chovateľskej stanice Chardani (Mini a Charlotte) a v spriatelených rodinách zostali aj dvaja naši kocúri (Frederick a George). Ako posledná pribudla Olívia, ktorej modré oči sú jednoducho neodolateľné. Momentálne máme aj ďalšieho malého nezbedníka z vrhu I - Ice Chérie a čakáme, čo nám z nej vyrastie.

Ak aj vás oslovujú jemné a pritom nádherne prekreslené farby: modrá, lilová a krémová, ste v našej chovateľskej stanici na správnom mieste.

GIC Emma Little Blessings

V našej chovateľskej stanici do chovu zaraďujeme len mačičky a kocúrikov, ktoré dosiahli výstavné úspechy minimálne na úrovni Interšampión - IC a samozrejme snažíme sa ísť aj ďalej - na Grand interšampióna - GIC, prípadne k métam najvyšším.
Aj keď náš chovateľský poriadok dovoľuje zaradiť do chovu aj zvieratá, ktoré sa zúčastnili len na jednej výstave a získali titul výborný, my nechceme touto cestou postupovať. Naším cieľom nie je prejsť jednou výstavou s odretými ušami a potom produkovať mačiatka, ale seriózny chovateľský program, v ktorom sú/budú zaradené len jedince plne zodpovedajúce štandardu, čoho potvrdením sú práve posudky od posudzovateľov na jednotlivých výstavách. Samozrejme nestačí len účasť na výstave, je potrebné byť najlepší :-) a získať aj tituly. Pozrite sa na naše výstavné úspechy u jednotlivých mačičiek.
Nesúhlasíme s argumentami, že posudky posudzovateľov sú úplne subjektívne a že účasť na výstavách je len trápením zvierat. Ak nie je mačka porovnávaná s ostatnými mačkami toho istého plemena, nie je možné posúdiť do akej miery zodpovedá štandardu. Argumenty chovateľov, že je zbytočné chodiť na výstavy, sú dôsledkom ich pohodlnosti, alebo skutočnosti, že ich chovné zvieratá nie sú tak vynikajúce, ako to tvrdia na svojich stránkach a oni sú si toho vedomí.
Ak ste sa rozhodli pre mačiatko s PP, dbajte na to, aby skutočne zodpovedalo štandardu plemena, ktorý ste si vybrali. Získané tituly a výstavné úspechy sú, podľa nášho názoru, jediným relevantným potvrdením tejto skutočnosti. Ragdoll je v tomto veľmi špecifické plemeno, nakoľko ide o plemeno umelo vyšľachtené s veľmi úzkou genetickou základňou. Podrobnejšie informácie o tom, čo to znamená "ragdoll" nájdete na samostatnej stránke (aj vrátane fotografií).
Áno, Fife výstavy sú veľmi subjektívne a ak vám jeden posudzovateľ povie, že vaše zviera je úžasné, bude to len jeho osobný názor (síce názor odborníka, ale predovšetkým názor jednej osoby). Ak vám ale to isté povie 15 posudzovateľov na 20tich výstavách v niekoľkých štátoch v priebehu niekoľkých rokov, tak to zviera asi úžasné skutočne je.

Ak vám nezáleží na tom, aby Váš budúci člen rodiny zodpovedal štandardu plemena, poskytnite radšej domov mačičke z útulku a pri výbere sa zamerajte na jej povahové vlastnosti.

Mačiatka narodené v našej CHS podľa typu delíme na mačiatka vhodné na výstavy a chov, na výstavy ako kastráti ale aj ako výborní domáci maznáčikovia. Mačiatka určené na domácich maznáčikov musia byť, po dovŕšení pohlavnej zrelosti, v zmysle kúpno-predajnej zmluvy vykastrované.
Veľmi starostlivo všetkým mačiatkam vyberáme nový domov a nových majiteľov. Po odchode mačiatka ostávame s novým majiteľom aj naďalej v kontakte a dávame pozor ako sa im darí.We are English speaking.

If you have some questions, please do not hesitate to contact us.

English version of this web site is in process. For this time, please use Translator.

Majitelia mačiek sa v slabých chvíľach občas zamýšľajú nad tým, či sú oni pánmi mačiek alebo je to naopak.

Mačky sa nad tým zamýšľať nemusia.Aktuality
Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

14.6.2014 sa náš odchov zúčastnil na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Pr Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj prvý CAPIB a nomináciu do BIS. BIS-ku sa mu následne podarilo vyhrať.
Gratulujeme

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatko

Dňa 5. mája 2014 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodila krásna dcéra - čokoládová mitted lynx mačička.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh P.

Máme mačiatka

Dňa 8. decembra 2013 sa SC Emme Little Blessings*SK a Eulalie Bazillovi*CZ narodili dve krásne dcéry a päť synáčikov.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh O.

Naše výstavné úspechy vo Viedni (A)

9.11.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viedni (A).

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), získal svoj tretí CAC - je z neho Champion.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), získala 1 x CACIB - je z nej Interchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 5.10.2013 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodil krásny syn - Nelson.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh N.

Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

21. 9. 2013 a 22.9.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), konečne začal súťažiť v kategórii dospelých, získal 2 x CAC.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), začala súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

CH Ice Chérie Little Blessings (Rag j 21), začala taktiež súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

Aj naše odchovy boli úspešné.
Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj tretí CAP a zároveň aj nomináciu do BIS. BIS neuter vyhral, porazil dvoj mainov! Stal sa z neho Premior.

Výstavnú kariéru zakončil aj Gordy Little Blessings (Rag a 21) ziskom svojho posledného CAGCIB. Stal sa z neho GrandInterchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 9.8.2013 sa IC Princess Charlotte á Chardani *DK a Eulalie Bazillovi *CZ narodili štyri krásne mačiatka. Máme jedného kocúrika a tri mačičky. Mačiatka budú môcť odísť do nových domovov v polovici novembra.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh M.

Úspešné absolvovanie skúšky pre poradcov chovu

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo absolvovať teoretickú aj praktickú skúšku pre poradcov chovu pre kategóriu I a kategóriu II.

Dúfame, že svojimi vedomosťami a znalosťami dokážeme prispieť ku rozvoju chovu mačiek na Slovensku a poradiť aj začiatočníkom.

Úspešné ukončenie kurzu G3 Pawpeds

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo ukončiť najvyšší kurz G3 švédskej vzdelávacej organizácie Pawpeds . Táto organizácia spravuje, okrem iného, aj jednu z najznámejších celosvetových databáz mačiek všetkých plemien.Kurz G3 je pokračovaním kurzu G2, ktorý sme ukončili minulý rok. Sme prvou a zatiaľ jedinou chovateľskou stanicou v strednej Európe, ktorá tento kurz úspešne ukončila.

Viac o týchto kurzoch si môžete prečítať na našej stránke


© Little Blessings 2007-2014
info@littleblessings.eu     info@ragdoll.sk

Všetky texty na týchto stránkach sú chránené autorským zákonom. Ak ich chcete použiť (aj v krátené) je nutný písomný súhlas CHS Little Blessings.

Navštívte nás aj na facebooku: