www.pawpeds.com www.pawpeds.com www.pawpeds.com

O Ragdolloch - charakteristika plemenaAk chcete inteligentného priateľského spoločníka, v tom prípade je RAGDOLL tým pravým priateľom pre Vás.
Ak si získate jeho mačaciu dušičku, nikdy Vás nezradí, ale zahrnie Vás veľkou láskou, bude Vám robiť radosť a stane sa neodmysliteľnou súčasťou Vašej rodiny.

Ragdoll je typ mačičky, ktorá potrebuje spoločnosť a prípadnou samotou a hlavne nezáujmom by mohla veľmi trpieť. Je veľmi učenlivá, priateľská, trpezlivá. Konflikty s ďalšími zvieratami alebo ľudmi rieši v prvom rade zmierom, vyznačuje sa veľkou empatiou a toleranciou voči najbližším mačacím aj ľudským priateľom.


Láskyplný charakter
Na Ragdolloch je najnápadnejší ich kľudný a poddajný charakter a enormná dôvera, ktorú majú k ľuďom. Veľmi rýchlo priľnú ku "svojim ľudom" a snažia sa im byť nablízku, aj keď sa to prípadne obmedzuje len na ich pozorovanie. Sú neobyčajne vyrovnaní, výborne sa dokážu prispôsobiť okoliu a prípadným ďalším zvieracím obyvateľom, hodia sa aj k deťom. Sú kľudní, elegantní, veľmi si potrpia na spoločnosť svojich dvojnožcov, majú radi maznanie a starostlivosť. Sú to mačky vhodné do bytu prispôsobeného ich mačacím potrebám, ktoré nebudú trpieť tým, že ho nikdy v živote neopustia. Naše mačičky, ako dospelé, dokonca ani nejakú snahu pozrieť sa, čo sa deje za dverami bytu nemajú. Ak im umožníte navštevovať záhradu alebo výbeh, budú veľmi radi, ale nevyžadujú to.
Toto sú jedny z hlavných dôvodov, prečo sa im venujeme aj v našej chovateľskej stanici.

IC Abbe Bambin de Villia

Ragdoll - alebo handrová bábika
Od ostatných plemien mačiek sa líši tým, že keď ju chytíte pod prednými labami, uvoľní všetky svaly a musíte vynaložiť veľa energie, aby ste ju udržali v náručí. Názov plemena bol odvodený práve na základe tejto vlastnosti: rag - handra, doll - bábika. V našej chovateľskej stanici hovoríme, že mačička nám "ragdolí" - má úplne uvoľnené svalstvo a vyzerá, akoby mávnutím čarovného prútika jej zmizli všetky kosti v tele. Kto si nevyskúšal udržať takúto mačičku v náručí, ťažko si dokáže predstaviť, čo to je totálne uvoľnenie.

Napriek tomu, že táto mačka je známa svojou miernosťou, je to veľká a pôsobivá, dobre osvalená mačka, s polodlhou srsťou, ktorá štruktúrou pripomína králičiu - je veľmi jemná.
Ako sme uviedli, patrí medzi polodlhosrsté mačky a ide o pomerne mladé plemeno, o histórii ktorého sa viac dozviete v časti história. Je jedným z najmilších a najdobromyselnejších plemien, ktoré medzi plemenami mačiek nájdete.
Ragdoll má mohutné telo. Kocúri vážia 7-9 kg a mačky 4,5-7 kg, typická výška samca je 45 cm, najväčšia dĺžka pri úplnom natiahnutí sa môže pohybovať do 90 cm. Celkovým vzhľadom sa Ragdoll podobá na birmu a ako sa dočítate v časti história plemena, tak mu skutočne v žilách koluje krv birmy. Ramená a boky má široké, hrudník je hlboký. Nohy sú stredne dlhé a pevné, s veľkými okrúhlymi a pevnými labkami, medzi vankúšikmi osrstenými. Chvost je dlhý a chlpatý, na báze stredne hrubý, smerom ku špičke sa zužuje. Ragdoll má veľkú hlavu s plnými lícami a okrúhlou papuľkou na krátkom hrubom krku. Dobre osrstené uši má nasmerované dopredu a sú stredne veľké, na báze široké so zaoblenýmií okrajmi. Oči má veľké a oválne, posadené naširoko.

IC Abbe Bambin de Villia

Srsť a jej udržiavanie
Srsť ragdolla je hodvábna až šmykľavá, veľmi jemná a nemá nábeh na plstnatenie. Na tvári a labkách je skôr krátka, na chrbáte a bruchu dlhá. Je pomerne hustá a pri pohybe sa tzv “láme”. Na golieri vytvára bohatú náprsenku. Celkový výborný dojem dotvára bohato závojovo osrstený chvost. Udržiavanie srsti je veľmi jednoduché. Stačí raz do týždňa prečesať kovovým hrebeňom, alebo detskou kefou na vlasy. Mačky nie je potebné kúpať ani strihať. (Našu Abbé sme ešte nekúpali, a to ani pred výstavami.) Napriek tomu srsť vyzerá stále upravená a prispieva tak k aktraktívnosti a obľúbenosti plemena.

Zvláštnosti plemena
Okrem schopnosti absolútne uvoľniť svalstvo, stálej dobrej nálady, mimoriadnej prítulnosti a inteligencii sa o ragdolloch hovorí, že majú psiu povahu. Často ležia v blízkosti svojho "dvojnožca" a strážia ho, radi aportujú (naši najradšej myšičky a vrchnáky od pet flaší). Ragdollovia sú vyslovene viazaní na ľudí. Naši ragdolli milujú vodu. Vraj sa dokážu naučiť aj na vodítko, ale to sme nikdy neskúsili.
Je to tiež mimoriadne dobromyselná mačka, ktorá nepoužíva drápky. Dokonca, ak jej ich chcete ostrihať, je problém ich nájsť a vydolovať medzi chumáčikmi srsti na packách. Sú veľmi dobromyselné, čo sa prejavuje aj tým, že sa často radšej stiahnu do ústrania, než aby vyvolávali konflikty, škrabali alebo hrýzli.
Vzhľadom k jeho kľudnému a poddajnému charakteru a veľkej dôvere k ostatným ľudom a zvieratám, nie je vhodné, aby sa sám pohyboval vonku. Najdôležitejší je pre neho kontakt s jeho človekom. Tam, kde je on sa aj jeho ragdoll cíti dobre.

IC Abbe Bambin de Villia

Biele mačiatka s modrými očkami
Vývoj ragdolla je veľmi pomalý. Mačiatka sa rodia biele a až postupne sa vyfarbujú. Až vo veku 3-4 rokov dosiahnu telesnú zralosť a aj farba srsti zažiari v plnej kráse až v tejto dobe. Nádherné modré oči ale majú od narodenia. Ragdoll bez modrých očí nie je ragdoll.


We are English speaking.

If you have some questions, please do not hesitate to contact us.

English version of this web site is in process. For this time, please use Translator.

Majitelia mačiek sa v slabých chvíľach občas zamýšľajú nad tým, či sú oni pánmi mačiek alebo je to naopak.

Mačky sa nad tým zamýšľať nemusia.Aktuality
Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

14.6.2014 sa náš odchov zúčastnil na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Pr Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj prvý CAPIB a nomináciu do BIS. BIS-ku sa mu následne podarilo vyhrať.
Gratulujeme

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatko

Dňa 5. mája 2014 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodila krásna dcéra - čokoládová mitted lynx mačička.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh P.

Máme mačiatka

Dňa 8. decembra 2013 sa SC Emme Little Blessings*SK a Eulalie Bazillovi*CZ narodili dve krásne dcéry a päť synáčikov.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh O.

Naše výstavné úspechy vo Viedni (A)

9.11.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viedni (A).

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), získal svoj tretí CAC - je z neho Champion.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), získala 1 x CACIB - je z nej Interchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 5.10.2013 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodil krásny syn - Nelson.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh N.

Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

21. 9. 2013 a 22.9.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), konečne začal súťažiť v kategórii dospelých, získal 2 x CAC.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), začala súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

CH Ice Chérie Little Blessings (Rag j 21), začala taktiež súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

Aj naše odchovy boli úspešné.
Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj tretí CAP a zároveň aj nomináciu do BIS. BIS neuter vyhral, porazil dvoj mainov! Stal sa z neho Premior.

Výstavnú kariéru zakončil aj Gordy Little Blessings (Rag a 21) ziskom svojho posledného CAGCIB. Stal sa z neho GrandInterchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 9.8.2013 sa IC Princess Charlotte á Chardani *DK a Eulalie Bazillovi *CZ narodili štyri krásne mačiatka. Máme jedného kocúrika a tri mačičky. Mačiatka budú môcť odísť do nových domovov v polovici novembra.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh M.

Úspešné absolvovanie skúšky pre poradcov chovu

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo absolvovať teoretickú aj praktickú skúšku pre poradcov chovu pre kategóriu I a kategóriu II.

Dúfame, že svojimi vedomosťami a znalosťami dokážeme prispieť ku rozvoju chovu mačiek na Slovensku a poradiť aj začiatočníkom.

Úspešné ukončenie kurzu G3 Pawpeds

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo ukončiť najvyšší kurz G3 švédskej vzdelávacej organizácie Pawpeds . Táto organizácia spravuje, okrem iného, aj jednu z najznámejších celosvetových databáz mačiek všetkých plemien.Kurz G3 je pokračovaním kurzu G2, ktorý sme ukončili minulý rok. Sme prvou a zatiaľ jedinou chovateľskou stanicou v strednej Európe, ktorá tento kurz úspešne ukončila.

Viac o týchto kurzoch si môžete prečítať na našej stránke


© Little Blessings 2007-2014
info@littleblessings.eu     info@ragdoll.sk

Všetky texty na týchto stránkach sú chránené autorským zákonom. Ak ich chcete použiť (aj v krátené) je nutný písomný súhlas CHS Little Blessings.

Navštívte nás aj na facebooku: