Little Blessings *SK database server is not available at this time.

Little Blessings *SK is not available at this time.
Please, be kindly and try to connect later.

Little Blessings - Ragdoll cattery, Mačiatko s PP alebo bez...
www.pawpeds.com www.pawpeds.com www.pawpeds.com

Mačiatko s PP alebo bez...Veľa záujmecov o mačiatka hovorí:"Prečo platiť ma mačku s preukazom pôvodu (PP), ak chceme mať len domáceho maznáčika".

Táto stránka by Vám mohla dať odpoveď na túto otázku a zároveň Vás upozorniť na možné riziká, ktorú súvisia s kúpou "čistokrvnej mačky" bez PP. Mnoho nových neskúsených majiteľov takýchto mačičiek musí potom riešiť problémy s chovaním, alebo zdravotné problémy svojich nových mačiatok. Na tejto stránke by sme preto chceli upozorniť na problémy, ktoré môžu nastať a na riziko, ktoré kúpou mačky bez PP podstupujete.

Mýty a legendy

Mýtus 1:
"Nechcem mačiatko s PP, pretože nechcem chodiť s mačkou na výstavy"
Toto je základný omyl neskúsených začiatočníkov - s mačičkou/kocúrikom s PP nemusíte chodiť na výstavy. Ak sa nechcete stať chovateľom, ak nechcete aby Vaša mačička získavala výstavné úspechy (ak na to má predpoklady) na výstavy chodiť nemusíte, je to zbytočné. Na druhej strane, ak sa chcete prihlásiť na výstavu aj s mačičkou, ktorá nie je chovná (pet, maznáčik, ale s výstavnými predpokladmi), je to možné. Každá výstava Slovenského zväzu chovateľov mačiek organizuje aj súťaže v triedach kastrátov (triedy: 10,8,6,4,2) a umožňuje získať tituly v týchto kategóriách. Pravidlom je aj samostatná trieda pre domáce mačky (aj po neznámych rodičoch). Ak si ale chcete vypočuť názor nezávislého odborníka na Vaše mačiatko, je vhodné absolvovať aspoň jednu výstavu - napríklad v kategórii mačiatok vo veku 6-10 mesiacov.


Mýtus 2:
"PP len predražuje mačiatko a chovateľ na tom zarába"
Chovatelia, ktorí sú členmi Slovenského zväzu chovateľov mačiek musia odchovávať všetky mačiatka s preukazom pôvodu. Zaväzuje ich k tomu chovateľský poriadok. Rovnaké pravidlá platia aj pre chovné stanice, ktoré sú registrované v iných organizáciách napr. Tica, alebo CFA (na Slovensku ale ich pobočky nepôsobia, je možné len individuálne členstvo).
Preukaz pôvodu je niečo ako rodný list mačiatka. Aj mačiatka, ktoré chovateľ chce predať ako maznáčikov dostanú takýto rodný list. Na tomto rodnom liste je len vyznačené, že nie sú vhodné k chovu. Tieto mačiatka nie sú choré, ale môžu mať napríklad chyby vo vyfarbení, alebo v kresbe a preto sa nehodia pre ďalší chov. Farebná škvrna na chrbáte však nedokáže nič zmeniť na vlastnostiach mačiatka (daných vlastnosťami plemena) a aj ono sa môže stať výborným mačacím kamarátom.
Jedine preukaz pôvodu vám zaručuje, že si kupujete skutočne mačku vybraného plemena a farby. U mačky bez PP nikdy neviete, či jej rodičmi neboli blízki príbuzní (otec s dcérou, alebo matka so synom, súrodenci). Len rodokmeň dokáže poskytnúť validnú informáciu, že mačiatka nepochádzajú z príbuzenskej plemenitby. O rizikách príbuzenskej plemenitby sa viac dočítate aj v časti venovanej genetike.
Odchovávaním mačiatok na rodičoch bez PP sa veľmi rýchlo strácajú charakteristické vlastnosti konkrétneho plemena a mačky sa vzhľadovo blížia čoraz viac obyčajnej mačke domácej. Znaky, ktoré v danom plemene boli šľachtené počas niekoľkých desaťročí, v priebehu niekoľkých generácií úplne zaniknú. Ragdoll bez PP bude s veľkou pravdepodobnosoťu len pripomínať skutočného ragdolla, napríklad oči nebudú modré, ale len jemne šedivé - ako vyblednuté, uši budú postavené blízko seba, nos nebude mať ragdollie vyklenutie, na tlapkách nebudú ragdollie chumáčiky a povahou bude skutočného ragdolla len vzdialene pripomínať. Takýto majiteľ mačiatka potom navštívi výstavu a s prekvapením zistí, že ten jeho "ragdoll" je tak "trochu dosť" odlišný od skutočných ragdollov.

Argumenty a fakty

Argument 1:
"PP je zárukou zdravia mačiatka a vylúčenia vrodených vád"
Každá čistokrvná mačka, skôr ako je pripustená do chovu, sa musí zúčastniť aspoň jednej výstavy a získať na nej chovnosť (musí byť ohodnotená známkou výborný a/alebo podľa krajiny) získať titul. Túto podmienku musia chovatelia splniť preto, aby do chovu boli pripustené len čistokrvné mačky, ktoré skutočne zodpovedajú štandardu plemena, netrpia žiadnymi vadami, ktoré by mohli preniesť na potomstva a posúdili ich nestranní odborní posudzovatelia s dlhoročnými skúsenosťami. Je neetické použiť mačku, alebo kocúra v chove ak nemajú preukaz pôvodu alebo nezískali potrebné hodnotenie aspoň na jednej výstave. Chovateľský poriadok Slovenského zväzu chovateľov takýto postup zakazuje.
Medzi vady vylučujúce mačky z chovu patria napríklad deformácie posledných stavcov chvosta, hrudného koša alebo lebky. Rozhodnutie vylúčiť takého mačky z chovu nie je bezúčelné, napríklad deformácia stavcov chvosta sa v priebehu jednej generácie dokáže preniesť na stavce chrbtice a spôsobiť mačke neznesiteľné bolesti (asi ako výrastky na chrbtici u ľudí) alebo spôsobiť jej uhynutie. Medzi ďalšie vady vylučujúce mačky z chovu patrí škúlenie mačky, hluchota, polydaktýlia a oligodaktília (nesprávny počet prstov na labkách), monorchizmus alebo kryptorchizmus u kocúrov (čiastočne alebo úplne nezostúpené semenníky).
Väčšina chovateľov má zvieratá testované FeLV a FIV. Povinnosťou každého chovateľa je dať očkovať mačiatka minimálne základnou vakcínou (dvojkombinácia) proti panleukopénii (mačací mor) a rhinotracheitíde (mačacia nádcha), ktoré sú smrteľné.


Argument 2:
"Etiketa chovateľa"
Chovatelia predávajú svoje mačiatka spolu s kúpnou zmluvou, ktorá upresňuje podmienky predaja mačiatka a následné povinnosti oboch zmluvných strán. Slušní chovatelia poskytujú aj doživotný chovateľský servis (môžete sa u nich informovať ohľadne výstav, chovu a zdravia mačiek), umožňujú vrátenie mačiatka do istej doby a niektorí Vám spolu s mačiatkom poskytnú aj základnú výbavičku (záchodík, krmivo, hračky).
Chovatelia musia dodržiavať aj Chovateľský poriadok, ktorý okrem iných obmedzení stanovuje, že mačka môže mať najviac 3 vrhy za dva roky. U mačiatka bez PP neviete, či jeho matka nie je vyčerpaná častými pôrodmi a starostlivosťou o mačiatka a preto jej mačiatka nie sú slabé. Akékoľvek zdravotné problémy mačiatka sa budú v budúcnosti len znásobovať a vy pravdepodobne do roka vo veterinárnej ambulancii necháte čiastku oveľa vyššiu než je rozdiel medzi mačiatkom s PP a bez PP.
V prípade porušenia Chovateľského poriadku sa na registrovaného chovateľa môžete sťažovať na Slovenskom zväze chovateľov mačiek, prípadne využiť možnosti, ktoré ponúka občiansky zákonník. Ak nemáte kúpnu zmluvu a PP, nemáte v rukách nič, čím by ste sa mohli domôcť spravodlivosti v prípade problémov s mačiatkom.


Argument 3:
"Cena mačiatka"
Ceny rôznych plemien sa navzájom líšia, dokonca aj rádovo. Dokonca aj ceny u jednotlivých chovateľských staníc sa navzájom líšia. Cena mačiatka sa totiž odvíja od výstavných úspechov rodičov (tituly), chovnej línie, farebnosti a variety. Skôr ako sa rozhodnete pre kúpu mačiatka, informujte sa vo viacerých chovateľských staniciach (prípadne aj v zahraničí), aby ste získali prehľad o cenách. Slušný chovateľ vám dokáže bez problémov vysvetliť, prečo je cena za jeho mačiatko vyššia, alebo naopak nižšia ako je cena obvyklá.
Chovateľ vynakladá nemalé finančné prostriedky za výstavy (cena mačky s titulom GIC je vďaka výstavným poplatkom a nákladom na absolvovanie výstav obvykle dvoj a viacnásobná v porovnaní s mačkou bez titulov), za chovné zvieratá (u ragdollov je dôležité do chovu mať zaradené importované línie, aby nechádzalo ku príbuzenskému kríženiu - čo je vzhľadom na malý územný rozsah Čiech a Slovenska niekedy problematické a vyžaduje to oveľa vyššie finančné náklady na chovné zvieratá), za veterinára, ktoré sa mu len veľmi zriedkavo dokážu chovom vrátiť.
Chovatelia preto neradi vidia, keď si neinformovaný človek donesie domov 6-tyždňové, neodčervené, nezaočkované "čistokrvné" mačiatko bez PP, ktoré ho stálo len o málo menej ako to s preukazom pôvodu. Za takéto mačiatko potom jeho nový majiteľ zaplatí (v lepšom prípade) ešte minimálne 100 EUR a viac u veterinára. Bohužiaľ nie je výnimkou, že takéto mačiatko uhynie, napríklad na mačací mor, FIP, alebo na inú smrteľnú chorobu. Rovnako nie je výnimkou, keď takéto mačiatko má psychické problémy v dospelosti a nový majiteľ musí riešoť problémy nečistotnosti, bojazlivosti, nekontaktnosti...


Argument 4:
"Etiketa nového matiteľa mačiatka bez PP"
Nielen na strane chovateľa a chovnej stanice sú povinnosti a pravidlá, ktoré by mal dodržiavať. Aj nový majiteľ má voči mačiatku po jeho kúpe isté povinnosti. Musí sa o mačiatko zodpovedne starať, je vhodné informovať chovateľa, v prípade, že mačiatko ochorie na závažnejšiu chorobu. Obvykle v zmysle kúpno-predajnej zmluvy má nový majiteľ povinnosť informovať chovateľa, ak plánuje mačiatko predať. Pokiaľ to vyžaduje kúpno-predajná zmluva, potom musí nový majiteľ vo vhodnom veku mačiatko dať vykastrovať a nesmie ho použiť na chov (pokiaľ nebolo na chov určené) ani na produkciu ďalších mačiatok bez PP.

Nepresvedčili sme Vás ?

Ak sme vás nepresvedčili a je Vám jedno ako bude Vaša "čistokrvná mačka" vyzerať, alebo nemáte peniaze na kúpu mačky s PP na maznáčika, potom nie je nič jednoduchšie ako kontaktovať nejaký útulok. Skôr alebo neskôr sa v ňom nájde mačka/kocúr Vami preferovaného plemena, ktorá bude zdravá, očkovaná a po veterinárnej prehliadke (ktorú obvykle zabezpečuje útulok). Náklady na takúto mačku budú rozhodne nižšie ako náklady na mačiatko bez PP.
Ďalšou možnosťou je sledovať inzeráty. Skôr alebo neskôr sa určite objaví dospelá mačka/kocúr Vami preferovaného plemena, ktorej jej súčasný majiteľ hľadá nový domov, často z dôvodu zmeny rodinných podmienok, cesty do zahraničia, alergie... V takýchto prípadoch musíte byť síce opatrní a preveriť si, či skutočným dôvodom inzerátu nie sú zdravotné problémy alebo napr. nečistotnosť zvieraťa, ale pri troche investovanej energie sa Vám určite podarí nájsť pekné zviera ako Vášho budúceho spoločníka.
Občas aj chovateľské stanice hľadajú mačací dôchodok pre svoje staršie zvieratá, pričom v týchto prípadoch už nie je rozhodujúca cena, ale podmienky, ktoré dokážete pre ich zviera poskytnúť.

Nebudete tak podporovať neserióznych chovateľov, ktorí nedodržujú ani základné chovateľské pravidlá a chov mačiek je pre nich len zárobkovou činnosťou.We are English speaking.

If you have some questions, please do not hesitate to contact us.

English version of this web site is in process. For this time, please use Translator.

Majitelia mačiek sa v slabých chvíľach občas zamýšľajú nad tým, či sú oni pánmi mačiek alebo je to naopak.

Mačky sa nad tým zamýšľať nemusia.Aktuality
Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

14.6.2014 sa náš odchov zúčastnil na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Pr Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj prvý CAPIB a nomináciu do BIS. BIS-ku sa mu následne podarilo vyhrať.
Gratulujeme

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatko

Dňa 5. mája 2014 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodila krásna dcéra - čokoládová mitted lynx mačička.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh P.

Máme mačiatka

Dňa 8. decembra 2013 sa SC Emme Little Blessings*SK a Eulalie Bazillovi*CZ narodili dve krásne dcéry a päť synáčikov.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh O.

Naše výstavné úspechy vo Viedni (A)

9.11.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viedni (A).

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), získal svoj tretí CAC - je z neho Champion.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), získala 1 x CACIB - je z nej Interchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 5.10.2013 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodil krásny syn - Nelson.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh N.

Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

21. 9. 2013 a 22.9.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), konečne začal súťažiť v kategórii dospelých, získal 2 x CAC.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), začala súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

CH Ice Chérie Little Blessings (Rag j 21), začala taktiež súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

Aj naše odchovy boli úspešné.
Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj tretí CAP a zároveň aj nomináciu do BIS. BIS neuter vyhral, porazil dvoj mainov! Stal sa z neho Premior.

Výstavnú kariéru zakončil aj Gordy Little Blessings (Rag a 21) ziskom svojho posledného CAGCIB. Stal sa z neho GrandInterchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 9.8.2013 sa IC Princess Charlotte á Chardani *DK a Eulalie Bazillovi *CZ narodili štyri krásne mačiatka. Máme jedného kocúrika a tri mačičky. Mačiatka budú môcť odísť do nových domovov v polovici novembra.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh M.

Úspešné absolvovanie skúšky pre poradcov chovu

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo absolvovať teoretickú aj praktickú skúšku pre poradcov chovu pre kategóriu I a kategóriu II.

Dúfame, že svojimi vedomosťami a znalosťami dokážeme prispieť ku rozvoju chovu mačiek na Slovensku a poradiť aj začiatočníkom.

Úspešné ukončenie kurzu G3 Pawpeds

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo ukončiť najvyšší kurz G3 švédskej vzdelávacej organizácie Pawpeds . Táto organizácia spravuje, okrem iného, aj jednu z najznámejších celosvetových databáz mačiek všetkých plemien.Kurz G3 je pokračovaním kurzu G2, ktorý sme ukončili minulý rok. Sme prvou a zatiaľ jedinou chovateľskou stanicou v strednej Európe, ktorá tento kurz úspešne ukončila.

Viac o týchto kurzoch si môžete prečítať na našej stránke


© Little Blessings 2007-2014
info@littleblessings.eu     info@ragdoll.sk

Všetky texty na týchto stránkach sú chránené autorským zákonom. Ak ich chcete použiť (aj v krátené) je nutný písomný súhlas CHS Little Blessings.

Navštívte nás aj na facebooku: