Little Blessings *SK database server is not available at this time.

Little Blessings *SK is not available at this time.
Please, be kindly and try to connect later.

Little Blessings - Ragdoll cattery, Pred kúpou mačiatka
www.pawpeds.com www.pawpeds.com www.pawpeds.com

Pred kúpou mačiatkaVšetko si dobre premyslite...

Ak sa zaujímate o kúpu mačiatka, uvedomte si, že pôjde o živého tvora, ktorý bude zdieľať spolu s Vami Váš život 15 a viac rokov. Zvážte či vy a Vaša rodina ste na mačiatko pripravení, netrpíte alergiou a či máte zváženú aj finančnú náročnosť tohto krásneho stvorenia. Vedzte, že finančné náklady nie sú zanedbateľné, a prvotné náklady ako kúpa mačiatka a ďalšia výbavička, ktorú nedostanete od našej chovateľskej stanice, ako sú napr. škrabadlá, prepravka sú len začiatkom a veľmi malou časťou celkových nákladov.
Počas celého života Vášho mačiatka (v dobrých podmienkach a starostlivosti sa mačička dožíva v priemere okolo 15 - 20 rokov) budete kupovať pre mačiatko podstielku, kvalitné krmivo, vitamíny a pasty či už preventívne proti bezoárom alebo vitamínové, budete ho pravidelne očkovať a odčervovať. Pokiaľ ste rozhodnutí venovať sa chovu mačičiek – ten tiež prináša nemalé náklady ...
Ak mačiatko kupujete ako spoločníka pre svoje dieťa, premyslite si, či mačiatko je skutočne tým správnym darčekom a či mačiatko ragdolla by bolo tým mačiatkom, ktoré by si Vaše dieťa vybralo, keby malo možnosť výberu. Len veľmi málo detí zvládne kompletnú starostlivosť o mačiatko úplne samostatne, zvážte si či ste ochotní túto úlohu prevziať namiesto Vášho dieťaťa a neustále mu pomáhať. Zvážte si, či za pár rokov, keď si Váš potomok založí rodinu, alebo pôjde študovať do iného mesta, budete ochotní prevziať starostlivosť o Vášho štvornohého kamaráta na svoje bedrá.
Mačiatko a neskôr mačička alebo kocúrik Vám to všetko oplatí vrchovatou mierou, ale práve preto aby ste si mohli lásku svojho mačiatka vychutnať, všetko si dobre premyslite ešte skôr ako si mačiatko prinesiete domov.


Skúmajte, hľadajte, čítajte, píšte alebo zavolajte chovateľom...

Preštudujte si štandard plemena Ragdoll, jeho možné farby a variety, ako aj jeho charakterové vlastnosti. Rozmyslite si, či je plemeno Ragdoll pre Vás to pravé. Premyslite si aké mačiatko chcete, prečítajte si aj ďalšiu dostupnú literatúru ohľadne náročnosti tohto plemena na starostlivosť.
Ak máte nejaké otázky, zavolajte nám a budeme sa Vám snažiť poskytnúť vyčerpávajúcu odpoveď. Ak chcete počuť názory viacerých chovateľov, navštívne niektorú z medzinárodných výstav a pýtajte sa chovateľov vystavujúcich toto plemeno. Na výstave si urobíte aj predstavu, ako bude vaše vysnívané mačiatko vyzerať v dospelosti.


Mačku alebo kocúra?

Mnohí potenciálni majitelia často vnútorne bojujú s otázkou, či je lepšie zaobstarať si mačku alebo kocúra. Ak hľadáte mačiatko ako svojho budúceho spoločníka a nechcete sa ďalej venovať chovu mačiek, je to úplne jedno. Mačiatko po dosiahnutí pohlavnej zrelosti je totiž vhodné kastrovať. Kastrácia odstráni u kocúrov nepríjemné značkovanie a snahy o útek, u mačiek zas prejavy ruje a následné zdravotné problémy. Mnohí majitelia sa kastrácie boja kvôli psychickým a fyzickým zmenám u jedinca. Podrobnejšie informácie o kastrácii si môžete prečítať aj na tejto stránke. Faktom ale zostáva, že kastrované zviera je kľudnejšie, pokojnejšie a vyrovnanejšie. Správa sa prítulnejšie a stráca sa náladovosť zvieraťa spôsobenú kolísaním hladiny hormónov. V prípade kastrácie dospelého zvieraťa z hľadiska morfologických zmien taktiež nedochádza ku výraznej zmene. Hroziacu obezitu je možné od začiatku regulovať vhodnou úpravou stravy a pohybom.


Kvalita vs. cena

Mnohí chovatelia sa Vás hneď po prejavení Vášho záujmu o mačiatko opýtajú, o aký typ mačiatka máte záujem. Kvalita mačiatka nemá nič spoločného s charakterom mačiatka ani s jeho povahovými rysmi. Otázka smeruje ku skutočnosti, ako veľmi musí mačiatko spĺňať prísny štandard plemena. Čím viac sa mačiatko približuje ku ideálnej mačke podľa kritérií, ktoré stanovuje štandard plemena, tým je tzv. "kvalitnejšie", ale zároveň je aj jeho cena vyššia. Ak hľadáte mačiatko ako spoločníka a maznáčika (tzv. pet kvalita), určite Vám nebude vadiť, že Váš ragdoll má uši trošku bližšie pri sebe, ako to určuje štandard, alebo v prípade ragdolla varianty mitted, že jeho ponožtičky nekončia úplne predpisovo v záhybe kĺbu. Tieto mačiatka majú nižšiu cenu (obvykle polovicu alebo až tretinu z ceny chovného mačiatka), ale nesmiete ich použiť na ďalšiu reprodukciu a v zmysle kúpno-predajnej zmluvy je ich potrebné kastrovať po dosiahnutí pohlavnej zrelosti.
Veľmi často ale nájdete v chovateľských staniciach aj mačiatko, ktoré má výstavnú kvalitu a chovateľ ho ponúka ako maznáčika. Nebojte sa takéto mačiatko kúpiť. Dôvody, ktoré viedli chovateľa ku rozhodnutiu predať mačiatko ako maznáčika sú obvykle buď administratívneho charakteru (napr. zmluvné vzťahy uzatvorené pri kúpe jeho mačiek a kocúrov, ktoré obmedzujú predaj potomstva do chovu) alebo sa za touto skutočnosťou skrýva jeho presvedčenie, že život pet-maznáčika v milujúcej rodine je to najlepšie, čo môže svojmu mačiatku dopriať. Ak s vami cestou života už nejaká mačička kráčala, istotne s týmto tvrdením súhlasíte, pretože snáď každý majiteľ už niekedy v živote zatúžil vymeniť sa so svojou mačkou :-)


Mačiatko, alebo radšej dospelú mačku či kocúra?

Ak Vás vaše pracovné povinnosti nútia byť trvalo viac hodín ( viac ako 10 každý deň) mimo dom, premýšľajte aj o kúpe dospelého jedinca.
Malé mačiatko musíte aspoň 3x denne kŕmiť a predovšetkým je mu treba venovať veľa hodín osobného času, treba ho učiť čo je dovolené a čo nie, hrať sa s ním a maznať. Musíte sa zároveň zmieriť aj s prípadnými škodami (sem tam nejaká šálka, alebo zhodená kniha, či vyhrabaný kvetináč), ktoré mačiatko môže v dôsledku prehnanej horlivosti, alebo neodhadnutia svojich síl spáchať. Ak na to nemáte čas (predovšetkým medzi 3. - 10. mesiacom veku mačiatka), nikdy z akokoľvek prítulného mačiatka nevychováte prítulného spoločníka podľa Vašich predstáv. Viac o výchove mačiatka si môžete prečítať aj v časti Skvelý mačací deň, ktorú pripravujeme.

Nebojte sa preto kúpy aj dospelého jedinca. Mačka si aj v dospelom veku dokáže vytvoriť veľmi dobrý vzťah ku novému majiteľovi a vyhnete sa tak aj nástrahám spojeným s výchovou mačiatka. Dobré chovateľské stanice, ktoré udržujú vzťah so svojimi mačiatkami aj v nových domovoch, Vám často dokážu ponúknuť dospelú mačku, alebo kocúra zo svojho odchovu, ktorý hľadá nový domov. Najčastejšie je dôvodom novovzniknutá alergia, prírastok v rodine, dlhodobý zahraničný pobyt, alebo zmena rodinných pomerov. V prípade dospelého jedinca sa môžete porozprávať s jeho pôvodným majiteľom o jeho dobrých aj zlých vlastnostiach, pretože dospelá mačka alebo kocúr je už vyprofilovaný z hľadiska správania a v prípade plemena ragdoll už vidíte svojho budúceho miláčika v plnej kráse a farebnosti. Nemusíte teda tak, ako v prípade mačiatka, hádať podľa obrázkov iných zvierat, aké asi bude v dospelosti. My sme do našej chovateľskej stanice doviezli zatiaľ dve dospelé zvieratá a s aklimatizáciou neboli žiadne problémy. Netrvala pár hodín ako u mačiatka, ale pár dní, ale aj naša Mini aj Olivia sa bez problémov adaptovali a vyvádzajú rovnako, ako keby prišli k nám ako mačiatka.

Kvalitné chovateľské stanice ponúkajú na predaj aj svoje staršie zvieratá - obvykle vo veku okolo 5 rokov. V takomto prípade ide často o nádherné, výstavne úspešné zvieratá (obvykle s mnohými titulmi), ktoré v chovateľskej stanici nahradia ich potomkovia, alebo nové akvizície. Chovateľ vám vie presne povedať, aké sú charakterové vlastnosti takéhoto zvieraťa, akú starostlivosť vyžaduje. Pre chovateľa nie sú v takomto prípade rozhodujúce peniaze za ktoré má možnosť zviera predať, ale podmienky, ktoré mu dokáže jeho nový majiteľ vytvoriť. Často nájdete takéto zvieratá pod označením "retired cat", alebo "mačací dôchodok". Chovateľ, za zlomok ceny takéhoto chovného zvieraťa, hľadá pre neho nový domov a vy máte šancu získať nádherný exemplár ragdolla na nasledujúcich 10 rokov. V prípade mačičky sa zaujímajte o to, koľko mala vrhov a v akom časovom horizonte (príliš veľa vrhov, krátko za sebou mačku veľmi vyčerpá a je z nej troska, ideálne je 9 mesiacov - 1 rok medzi jednotlivými vrhmi). V prípade kocúra sa zaujímajte o to, či nebol chovaný v klietke.

Pre zamestnaných ľudí je ideálne zaobstarať si mačky dve. Nebudú Vás tak tlačiť výčitky svedomia, keď sa zdržíte dlhšie v práci, ani keď na ne nebudete mať práve čas. Dve mačky sa spolu nikdy nebudú nudiť, vo vzájomných hrách sa postarajú o vybitie prebytočnej energie a vždy bude mať aspoň jedna z nich úžasný nápad, ako tej druhej zabezpečiť dostatok pohybu. Ak budete mať náladu, môžete sa do ich hier kľudne zapojiť, radi Vás prijmú. Ak nie, vystačia si aj samé. Veľmi príjemné je aj ich súperenie o vašu priazeň, alebo ak ublížite jednej z nich (stačí, aby si mačka myslela, že jej ubližujete), budú Vás ignorovať obe mačky, aby Vás potrestali. Dve mačky nevyžadujú oveľa viac starostí a pozornosti ako jedna mačka. Ani finančné náklady nestúpnu dvojnásobne, ale len asi 1,3 až 1,5 krát.

Nie vždy však platí pravidlo, že lepšie sú dve mačiatka ako jedno. Každé mačiatko je originál a dobrý chovateľ vám vie presne povedať, či pre toto konkrétne mačiatko je vhodné mať spoločnosť iného zvieraťa, alebo mu bude lepšie v domácnosti samému - len spolu s ľudmi. Aj v našej chovateľskej stanici sme mali mačiatka, o ktorých sme od začiatku vedeli, že im bude najlepšie ak budú žiť samé - ospevované, rozmaznávané svojimi ľudmi. Podľa charakteru mačiatka im dobrý chovateľ hľadá domov. Ak sa vás chovateľ snaží presvedčiť, že vždy je nutné mať aspoň dve mačky, bez ohľadu na ich povahu - určite nebude všetko v poriadku. Odpoveď na otázku dve alebo jedno je vždy individuálna. Rovnaká situácia je aj v prípade, že už jednu mačku doma máte a rozmýšľate nad druhou mačkou. V našej chovateľskej stanici sa v takýchto prípadoch vždy podrobne pýtame na charakter a správanie mačky už žijúcej v domácnosti a podľa toho k nej vyberáme naše mačiatko - ako ďalšieho spoločníka. Boli aj prípady, keď sme ďalšie mačiatko nedoporučili/nepredali. Nie je teda možné paušalizovať a vždy treba zvažovať konkrétne okolnosti.

Ako nájsť to správne mačiatko?

Ak si ste si vybrali konkrétnu chovateľskú stanicu dohodnite si doma u chovateľa návštevu mačiatka. Budete mať možnosť vidieť v akom prostredí mačiatko vyrastá, budete mať možnosť sledovať prístup chovateľa k jeho mačkám a sami si vytvoríte názor či to, čo ste videli spĺňa Vaše požiadavky.
Seriózny chovateľ Vám rád ukáže svoje chovné jedince a nebude mať problém otvorene hovoriť o pozitívach a negatívach plemena. Je prirodzené, že záporov bude podstatne menej. Mačky sú predsa súčasťou jeho života a každý majiteľ rád prehliadne i niektoré nedostatky svojich miláčikov. Všímajte si prostredie, v ktorom mačky žijú, ako aj fyzickú a psychickú kondíciu dospelých jedincov v chovnej stanici. Ak Vám niekto ponúkne mačiatka bez PP, otvorene sa spýtajte prečo. V našej chovnej stanici chováme len mačiatka s PP, ale viac si o tejto otázke môžete prečítať na stránke Mačiatko s PP alebo bez ...


Ak máte vážny záujem o naše mačiatko, veľmi radi Vás privítame
u nás na návšteve.


Vaše vysnívané mačiatko si riadne pozrite, skontrolujte mu zadoček, ušká, očká a noštek. Mali by byť čistučké, bez výtokov. Špinavé ušká môžu znamenať prítomnosť parazitov, alebo iné zdravotné problémy. Srsť musí byť čistučká, bez blších výtrusov a zadoček bez akéhokoľvek náznaku hnačky.
Zdravé mačiatko je plné života, hravé a životaschopné. Môže byť hanblivé – uvedomte si, že Vás nikdy predtým nevidelo, ale rozhodne nesmie byť apatické, alebo utekajúce od Vás v panickom strachu z ľudí.

Pri návšteve si ho pozorne všímajte. Jeho správanie Vám napovie, akú bude mať mačiatko povahu v dospelosti. Niektoré mačiatka priam sršia zvedavosťou "kto ich prišiel navštíviť", dajú sa pomaznať na rukách. Iné môžu byť hanblivejšie a potrebujú viac času, aby sa osmelili. Ďalšie zas majú toľko "práce", že pre samé starosti s hrou na Vás vôbec nebudú mať čas. Podstatné však je, aby mačiatko bolo čisté, hravé, reagovalo na podnety a celkovo pôsobilo zdravým dojmom. Seriózny chovateľ Vám dokáže priblížiť povahu každého mačiatka a na základe Vašich požiadaviek Vám vie doporučiť to mačiatko, ktoré bude najviac vyhovovať Vášmu naturelu.
Pod označením plne socializované mačiatko sa skrýva informácia, že mačiatko je naučené používať záchodík (v našej chovnej stanici používajú mačiatka krytý záchodík s lietajúcimi dvierkami), vie ako sa používa škrabadlo, nebojí sa ľudí, ale je naučené s nimi priateľsky vychádzať. Často Vás považuje len za ďalšiu hračku, ktorú mu chovateľ poskytol.
Ak si vyberáte mačiatko ako spoločníka (pet kvalita), vyberte si to, ktorému ste najsympatickejší. Mačky sú veľmi vnímavé tvory a vycítia mimozmyslovo aj to, čo si vy neuvedomíte. Vzájomná sympatia je základom budúceho vzťahu a oddanosti, ktoré Vám bude mačiatko celý život prinášať.


Ak Vám niečo nie je jasné, alebo sa Vám nepozdáva, pýtajte sa

Chovateľ by mal byť rád, ak sa zaujímate o všetko čo súvisí s prijatím nového mačacieho miláčika do Vašej rodiny. Kľudne sa pýtajte, informujte sa a požadujte odpoveď. Mačiatko je na celý život !

Pre naše mačiatka hľadáme len tie najlepšie domovy a tých najstarostlivejších opatrovateľov a kamarátov "v ľudskej koži". Neexistujú hlúpe otázky. Hlúpe otázky sú len tie, ktoré nikdy nepoložíte a nedozviete sa na ne odpoveď. Kľudne sa pýtajte...


Mačiatko s PP alebo bez...

Preukaz pôvodu vám zaručuje,že mačiatko je naozaj plemeno o ktoré máte záujem - v našom prípade Ragdoll, je určitej farby, má rodičov toho istého plemena a nepochádza z príbuzenskej plemenitby. Máte istotu že jeho rodičia neboli súrodenci alebo iní blízki príbuzní (otec x dcéra či matka x syn a pod.) Viac o tejto problematike si prečítajte na stránke Mačiatko s PP alebo bez....Prajeme Vám všetko dobré v spoločnočnom domove s Vaším novým kamarátom.
CHS Little BlessingsWe are English speaking.

If you have some questions, please do not hesitate to contact us.

English version of this web site is in process. For this time, please use Translator.

Majitelia mačiek sa v slabých chvíľach občas zamýšľajú nad tým, či sú oni pánmi mačiek alebo je to naopak.

Mačky sa nad tým zamýšľať nemusia.Aktuality
Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

14.6.2014 sa náš odchov zúčastnil na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Pr Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj prvý CAPIB a nomináciu do BIS. BIS-ku sa mu následne podarilo vyhrať.
Gratulujeme

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatko

Dňa 5. mája 2014 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodila krásna dcéra - čokoládová mitted lynx mačička.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh P.

Máme mačiatka

Dňa 8. decembra 2013 sa SC Emme Little Blessings*SK a Eulalie Bazillovi*CZ narodili dve krásne dcéry a päť synáčikov.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh O.

Naše výstavné úspechy vo Viedni (A)

9.11.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viedni (A).

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), získal svoj tretí CAC - je z neho Champion.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), získala 1 x CACIB - je z nej Interchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 5.10.2013 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodil krásny syn - Nelson.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh N.

Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

21. 9. 2013 a 22.9.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), konečne začal súťažiť v kategórii dospelých, získal 2 x CAC.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), začala súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

CH Ice Chérie Little Blessings (Rag j 21), začala taktiež súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

Aj naše odchovy boli úspešné.
Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj tretí CAP a zároveň aj nomináciu do BIS. BIS neuter vyhral, porazil dvoj mainov! Stal sa z neho Premior.

Výstavnú kariéru zakončil aj Gordy Little Blessings (Rag a 21) ziskom svojho posledného CAGCIB. Stal sa z neho GrandInterchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 9.8.2013 sa IC Princess Charlotte á Chardani *DK a Eulalie Bazillovi *CZ narodili štyri krásne mačiatka. Máme jedného kocúrika a tri mačičky. Mačiatka budú môcť odísť do nových domovov v polovici novembra.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh M.

Úspešné absolvovanie skúšky pre poradcov chovu

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo absolvovať teoretickú aj praktickú skúšku pre poradcov chovu pre kategóriu I a kategóriu II.

Dúfame, že svojimi vedomosťami a znalosťami dokážeme prispieť ku rozvoju chovu mačiek na Slovensku a poradiť aj začiatočníkom.

Úspešné ukončenie kurzu G3 Pawpeds

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo ukončiť najvyšší kurz G3 švédskej vzdelávacej organizácie Pawpeds . Táto organizácia spravuje, okrem iného, aj jednu z najznámejších celosvetových databáz mačiek všetkých plemien.Kurz G3 je pokračovaním kurzu G2, ktorý sme ukončili minulý rok. Sme prvou a zatiaľ jedinou chovateľskou stanicou v strednej Európe, ktorá tento kurz úspešne ukončila.

Viac o týchto kurzoch si môžete prečítať na našej stránke


© Little Blessings 2007-2014
info@littleblessings.eu     info@ragdoll.sk

Všetky texty na týchto stránkach sú chránené autorským zákonom. Ak ich chcete použiť (aj v krátené) je nutný písomný súhlas CHS Little Blessings.

Navštívte nás aj na facebooku: