Little Blessings *SK database server is not available at this time.

Little Blessings *SK is not available at this time.
Please, be kindly and try to connect later.

Little Blessings - Ragdoll cattery, Starostlivosť o mačiatka
www.pawpeds.com www.pawpeds.com www.pawpeds.com

Starostlivosť o mačiatkaČo potrebujeme:

 • mačací záchod - najlepšie krytý s dvierkami, dostatočne veľký vzhľadom na veľkosť plemena
 • podstielku - odporúčame bentonitovú podstielku Zverlit (červený, alebo zelený), kupujte 10 kg balenie
 • lopatku na čistenie záchodíka
 • kefu - na česanie srsti, strednú veľkosť a u našich ragdollov aj detskú kefu na česanie vlasov s ochrannými guličkami na koncoch
 • púder - najlepšie "Gimpet - cat powder", alebo taliansky detský púder "Borotalco"
 • kliešte na pazúriky - odporúčame kliešiky (najmenšie dostupné), ako obdobu ľudských kliešťov. U ragdollov pri strihaní je problém presvedčiť ich, aby pazúriky ukázali a tento typ klieštikov umožňuje lepšiu manipuláciu.
 • misky na žrádlo - misku na vodu, misku na granule a misku na konzervu (mäso). Odporúčame misku na vodu z nerezu s gumenným okrajom, aby ju bolo ťažké posunúť a vodu rozliať (naše mačičky milujú vodu). Misky na žrádlo odporúčame používať zo skla alebo z porcelánu tak, aby boli dobre umývateľné a udržiavateľné.
 • hračky - svoje najobľúbenejšie hračky dostane každé mačiatko od nás do výbavy. Odporúčame hračky kúpiť až keď preskúmate záujmy mačiatka vo vašom byte.
 • peliešok na spanie - odporúčame kupovať ako posledný. Mačiatko si obvykle vo svojom novom domove nájde dosť miest na spanie, ktoré sú mu sympatické, napr. vašu posleľ, alebo gauč, kreslo a pod. Veľmi často peliešok zakúpený v dobrej viere zostane nepoužívaný a mačiatko radšej spí v kúpeľni v umývadle, alebo na kresle.
 • prepravku - odporúčame zakúpiť kvalitnú prepravku najväčšieho mačacieho rozmeru. Nám sa najviac osvedčili pevné plastové prepravy CARGO. Ragdoll je veľké plemeno mačiek a je zbytočné kupovať menšiu prepravku, do ktorej sa Vám mačka vo veku 1,5 roka už nevojde. Prepravku budete potrebovať minimálne na pravidelné cesty ku veterinárovi (očkovanie).
 • škrabadlo - odporúčame v prvej fáze pred príchodom mačiatka zakúpiť to najjednoduchšie škrabadlo vo forme stĺpa. Priebežne najvštívte niektorú z Výstav mačiek a prezrite si škrabadlá niekoľkých výrobcov, ktorí ich na výstavách ponúkajú. Pri výbere škrabadla majte na zreteli nielen vaše priestorové možnosti, ale aj to, že ragdoll je jedno z najväčších plemien mačiek. Vaše mačiatko za chvíľu dorastie na 4-5 kg mačku, alebo na 5-7 kg kocúra a škrabadlo musí vydržať, keď sa naň Váš "malý sloník" rozhodne vyskočiť. Inými slovami vyhnite sa škrabadlám, ktoré nie sú pevné, robustné a sú vyrobené tzv. "z kvetu makového". Nám sa najviac osvedčili škrabadlá.

Kŕmenie:

 • Suché krmino: Royal Canin, Hill's - Nature Best, Trainner, Kiss-kiss (len superprémium), Acana
 • Konzervičky: Animonda vom Fenstein, Applaws, Cosma, Porta 21
 • Maso: surové hovädzie alebo surové kuracie (vždy premrazené na minimálne 72 hodín) alebo varené kuracie, morčacie, hovädzie vrátane vývaru
  Nikdy nepodávajte bravčové mäso.
 • Mliečne výrobky: biely smotanový jogurt, syry, tvaroh, pribináčik - čím tučnejšie tým lepšie, nepodávajte jogurty s probiotickou kultúrou, žiadne ovocné, čokoládové, vanilkové...
  Nikdy nepodávajte mlieko - hrozia silné hnačky..
 • Vitamíny: použiteľné aj ako odmena
      Calo Pet Pasta, Vitamínová pasta Gimpet - výživa, podpora pri rekonvalescencii
      Malt Soft Pasta, Malt Soft Extra Pasta - prevencia proti bezoárom,
      Schnurries, Topinis, Jokies - doplnkové krmivo, "pochúťky" za odmenu, alebo v rekonvalescencii

Našim mačkám sme po ich príchode ponúkli na výber postupne všetky druhy kvalitného krmiva dostupného na trhu a oni si vybrali Royal Canin. Občas v rozmare dobrej vôle sú ochotné zožrať aj Hill's alebo Trainner, ale ostatné krminá odmietajú.
Postupne sme vyskúšali aj takmer všetky druhy konzerv dostupné na našom trhu a ako jediné akceptovateľné z mačacej strany sa ukázali konzervy Animonda vom Fenstein, Applaws, Cosma, Porta 21 - v zásade čisté mäso uvarené vo vlastnej šťave. Čo sa týka mäsa, či už surového alebo vareného, sú ho ochotné žrať len občas (podľa toho aké sú škvrny na slnku). Doplnkové krmivo miluje len Abbé, ostatní ho väčšinou ignorujú. Yamaha má rada zas z dolnkového krmiva rôzne pasty.
Každý skúsený chovateľ Vám ale povie, že ak sa mačka rozhodne nežrať niektorý typ žrádla tak nepochodíte so stratégiou platnou u psov - "keď bude hladná tak zožerie". Odporúčame preto mačiatko postupne priviknúť na stravovacie návyky, ktoré vyhovujú časovému harmonogramu Vašej rodiny a otestovať krmivá, ktoré bude ochotné akceptovať. Od našej chovateľskej stanice dostane mačiatko stravu, na ktorú je zvyknuté na prvé obdobie života v novom domove.


Osobná hygiena:

 • pazúriky - skracujeme podľa potreby, ale nesmieme zastrihnúť žilku v pazúriku, lebo je to veľmi bolestivé. Používame kliešte na pazúriky.
  Plemeno ragdoll je charakteristické tým, že pazúriky používa veľmi zriedkavo. Našim mačičkám rastú pazúriky tak pomaly, že si ich stíhajú obrusovať na škrabadlách. Striháme ich len pred výstavami. Ak sú pazúriky veľmi dlhé, počujete to napríklad vtedy, keď mačiatko uteká po kachličkách. U ragdollov je často hlavným problémom, presvedčiť ich, aby Vám počas strihania pazúriky ukázali. Sú majstri v ukrytí pazúrikov v chumáčikoch srsti, ktoré majú na packách. POZOR - chumáčiky srsti na packách v žiadnom prípade nestriháme.
 • oči - ospalky vyčistíme rukou, alebo tampónikom namočeným v očnej vode, postupujeme smerom ku čumáčiku.
 • uši - čistíme len v prípada zašpinenia tampónikom, alebo vatovou tyčinkou. Čistíme len vonkajší zvukovod. Našim mačičkám čistíme ušká veľmi veľmi zriedkavo, nešpinia sa im.
 • srsť - srsť ragdollov je veľmi jemná, ale nechlpí sa. Srsť by sa mala poriadne vyčesať aspoň raz do týždňa. Naše mačičky považujú česanie detskou kefou za relexačnú masáž a dožadujú sa je takmer každý deň. Mačku občas prepudrujeme suchým šampónom/púdrom a poriadne potom vyčešeme zbytky púdru a odumretú srsť. Hlavne u kocúrov je potrebné prepudrovať koreň chvosta, keďže práve tu sa tvorí veľké množstvo mazu. Naše mačičky nekúpeme, suchý šampón úplne postačuje, aby ste ich udržali mäkkučké a jemné.
 • zadoček - umývame väčšinou len u malého mačiatka. Keď mu celkom nesadne ponúkané krmivo, môže byť jeho stolica redšia. V prípade, že je tekutá, okamžite navštívte veterinára. Pretože ragdoll má polodlhú srsť, stane sa mu, najmä v mačiatkovskom veku, že si ju niekedy v okolí zadočka zašpiní. Naše mačičky sú naučené na umývanie pod tečúcou vodou, dokonca si to užívajú. Zadoček umyjeme rovnako ako u dieťaťa vlažnou až teplou vodou a následne srsť mierne vysušíme savým uterákom. Mačiatka z našej chovnej stanice sú na tento postup naučené, nebude im to robiť problémy. Mnohé iné mačičky, ale už pri zvuku tečúcej vody sa utekajú skryť do najhlbšieho kúta - v tom prípade zvoľte akýkoľvek rozumný postup, ktorý Vás napadne.

A všetky ostatné rady:

Záchodík a misky s jedlom umiestnite na kľudné miesto (nie vedľa seba) a mačiatkam po príchode do ich novej domácnosti niekoľkokrát ukážte, kde majú umiestnený záchodík a kde majú umiestnené žrádlo. Pre mačiatka z našej chovnej stanice dostanete na prvé dni podstieľku na ktorú boli zvyknuté, aby aj záchodík v novom domove našli podľa vône.

Mačiatko potrebuje dostatok odpočinku a spánku. Je normálne ak mačiatko prespí 16-20 hodín zo dňa. O to aktívnejšie je počas zvyšných hodín. Ak chodíte do práce, mačiatko si veľmi rýchlo navykne na Váš denný rytmus a prispôsobí sa mu. Keď je doma samé, väčšinu času prespí. Tento dobrý zvyk mačkám ostáva aj v dospelosti.

Pozor na nebezpečné veci - igelitové sáčky, alobal, nitky, malé guličky, šnúrky - mačiatko bude mať snahu ich zjesť.

Poroz na čokoládu, kávu a čaj - sú veľmi prudko pre mačku jedovaté.

Do okien a balkónov doporučujeme namontovať siete. Mýtus, že mačka sa dokáže prechádzať po parapete panelákového okna, neoverujte prosíme na mačiatkach z našej chovnej stanice. Pozor - pre mačiatka ani pootvorená vetračka panelákového okne nie je bezpečná (najmä nie pre skáčúcich ragdollov).

Mačky pravidelne očkujeme a o odčervovaní sa poradíme s veterinárom. Ak vaša mačka nenavštevuje vonkajší priestor (záhradu) a nestretáva sa s inými mačkami, stačí v pravidelných intervaloch dať vyšetriť jej stolicu (napr. Štátny veterinárny ústav) a v prípade negatívneho výsledku vyšetrenia nie je potrebné zaťažovať ju odčervovacími tablekami. V prípade pozitívneho výsledku Vám vyšetrenie dá aj informáciu o tom, na ktorú skupinu sa pri odčervovaní treba zamerať.We are English speaking.

If you have some questions, please do not hesitate to contact us.

English version of this web site is in process. For this time, please use Translator.

Majitelia mačiek sa v slabých chvíľach občas zamýšľajú nad tým, či sú oni pánmi mačiek alebo je to naopak.

Mačky sa nad tým zamýšľať nemusia.Aktuality
Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

14.6.2014 sa náš odchov zúčastnil na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Pr Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj prvý CAPIB a nomináciu do BIS. BIS-ku sa mu následne podarilo vyhrať.
Gratulujeme

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatko

Dňa 5. mája 2014 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodila krásna dcéra - čokoládová mitted lynx mačička.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh P.

Máme mačiatka

Dňa 8. decembra 2013 sa SC Emme Little Blessings*SK a Eulalie Bazillovi*CZ narodili dve krásne dcéry a päť synáčikov.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh O.

Naše výstavné úspechy vo Viedni (A)

9.11.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viedni (A).

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), získal svoj tretí CAC - je z neho Champion.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), získala 1 x CACIB - je z nej Interchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 5.10.2013 sa GIC Olivii Abayomis*S a Eulalie Bazillovi *CZ narodil krásny syn - Nelson.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh N.

Naše výstavné úspechy vo Viničnom (SK)

21. 9. 2013 a 22.9.2013 sme sa zúčastnili na medzinárodnej výstave vo Viničnom.

Naša budúca hviezda Kubko Little Blessings (Rag c 04), konečne začal súťažiť v kategórii dospelých, získal 2 x CAC.

CH Grétka Ragdollssong (Rag b 04 21), začala súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

CH Ice Chérie Little Blessings (Rag j 21), začala taktiež súťažiť v kategórii Championov, získala 2 x CACIB.

Aj naše odchovy boli úspešné.
Heyden Shay Little Blessings (Rag a 04 21) získal svoj tretí CAP a zároveň aj nomináciu do BIS. BIS neuter vyhral, porazil dvoj mainov! Stal sa z neho Premior.

Výstavnú kariéru zakončil aj Gordy Little Blessings (Rag a 21) ziskom svojho posledného CAGCIB. Stal sa z neho GrandInterchampion.

Ďakujeme že ste nám držali palce.

Máme mačiatka

Dňa 9.8.2013 sa IC Princess Charlotte á Chardani *DK a Eulalie Bazillovi *CZ narodili štyri krásne mačiatka. Máme jedného kocúrika a tri mačičky. Mačiatka budú môcť odísť do nových domovov v polovici novembra.

Viac informácií nájdete na stránke Aktuálny vrh M.

Úspešné absolvovanie skúšky pre poradcov chovu

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo absolvovať teoretickú aj praktickú skúšku pre poradcov chovu pre kategóriu I a kategóriu II.

Dúfame, že svojimi vedomosťami a znalosťami dokážeme prispieť ku rozvoju chovu mačiek na Slovensku a poradiť aj začiatočníkom.

Úspešné ukončenie kurzu G3 Pawpeds

V júni 2013 sa nám úspešne podarilo ukončiť najvyšší kurz G3 švédskej vzdelávacej organizácie Pawpeds . Táto organizácia spravuje, okrem iného, aj jednu z najznámejších celosvetových databáz mačiek všetkých plemien.Kurz G3 je pokračovaním kurzu G2, ktorý sme ukončili minulý rok. Sme prvou a zatiaľ jedinou chovateľskou stanicou v strednej Európe, ktorá tento kurz úspešne ukončila.

Viac o týchto kurzoch si môžete prečítať na našej stránke


© Little Blessings 2007-2014
info@littleblessings.eu     info@ragdoll.sk

Všetky texty na týchto stránkach sú chránené autorským zákonom. Ak ich chcete použiť (aj v krátené) je nutný písomný súhlas CHS Little Blessings.

Navštívte nás aj na facebooku: